Ztráta milovaného člověka vždy znamená extrémní zásah do života pozůstalých. V jediném okamžiku se naprosto mění život celé rodiny zemřelého, nic není takové, jako bylo dřív. Když ztratíme někoho, koho jsme milovali, najednou máme pocit, že se nám zhroutil celý svět, že už nikdy nemůžeme být štastní, z něčeho se radovat. Prožíváme velký smutek, který možná zastíní cokoliv jiného – prostě truchlíme.
Obzvláště těžké je toto období pro pozůstalé, kteří ztratili někoho blízkého náhle, nečekaně, tragicky a nemohli se na jeho smrt vůbec připravit, rozloučit se s ním, urovnat nějaké spory, říct, co by mu říct chtěli…
Také se může stát, že Vám někdo jiný blízký zemřel teprve nedávno, ještě jste se ani s touto ztrátou nestačili vyrovnat a už musíte truchlit pro někoho dalšího. Nebo jste dokonce ztratili více členů rodiny najednou, např. při autonehodě nebo jiném neštěstí. Jste tak nuceni vyrovnat se hned s několikanásobnou ztrátou těch, které jste milovali.
Bohužel ani dětem se smrt nevyhýbá – rodiče, kterým zemřelo dítě prožívají tu největší ztrátu, jaká vůbec může člověka potkat. A není ani trochu podstatné, jestli rodičům zemřelo malé dítě, třeba ještě miminko nebo dítě již dospělé. Možná si to ani neuvědomujeme, ale ztrátu svého děťátka prožívají i rodiče, kterým se jejich miminko narodilo už mrtvé – i pro ně je to něco, s čím se mnozí z nich nedokáží vyrovnat po celý život.
Také bychom ale neměli zapomínat na to, že pozůstalými mohou být i děti po smrti někoho blízkého. A právě děti často prožívají ztrátu svého milovaného osamotě, jsou najednou dospělými přehlíženy a opomíjeny. Je potřeba si uvědomit, že i ony potřebují pomoc, že i děti truchlí, ale truchlí jinak než my dospělí.
Někteří lidé zvládnou – dříve nebo později – svůj smutek sami nebo za pomoci svých blízkých, kamarádů či kolegů. Je ale také mnoho těch, pro které je úmrtí milovaného člověka natolik bolestnou ztrátou, že potřebují pomoc odborníka, který jim v jejich truchlení pomůže, který jim jejich bolest může zmírnit – prostě někoho, kdo je v jejich bolesti a zármutku dokáže podepřít, podat jim pomocnou ruku – který je časem truchlení provede, podepře je, doprovází je na té těžké cestě z jeho velkého smutku.
Ze všech těchto důvodů vznikla před několika lety nová, státem garantovaná a v zahraničí již běžně etablovaná kvalifikace “Poradce pro pozůstalé”. Tuto odbornou, navíc i “hospicovými”, a také osobními zkušenostmi podloženou pomoc nabízí všem výše uvedeným skupinám pozůstalých i naše poradna. Chceme Vám, kteří právě prožíváte ztrátu někoho blízkého a hledáte pomoc při překonávání všech těžkostí s tím spojených, na této bolestivé cestě co nejvíce pomoci a ulevit.
Možná se cítíte po úmrtí vašeho blízkého sami, opuštění, a to třeba i přes to, že máte okolo sebe vaše další blízké, rodinu, přátele. Často se totiž stává, že ani po zdánlivě delším čase se pozůstalý se ztrátou milovaného člověka nedokáže smířit – ostatní už tu největší bolest překonali, už se nechtějí stále znovu a znovu do svého smutku vracet (“…už je to dlouho, musíš už zase začít žít!”). Ale vy stále cítíte tu obrovskou bolest, stesk, svírá se vám žaludek, cítíte “knedlík v krku”, chce se vám každou chvíli plakat. A právě proto jsme tady pro Vás my, abychom Vás pomohli “vyvést” z toho velkého zoufalství, bolesti a smutku, který stále cítíte.
A tak nebojte se a napište nám nebo zavolejte do našeho centra pomoci, do naší poradny. A věřte, že společně Vaši bolest překonáme, pomůžeme Vám zvládnout Vaše truchlení a zase přijde čas, kdy budete moci vzpomínat na svého blízkého s úsměvem ve tváři – ostatně tak, jak by si to jistě i on sám přál.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Můžete nám zatelefonovat na číslo 720 666 663, využít naší internetové poradny, napsat dopis či e-mail (poradna@modrapomnenka.cz), nebo využít i našeho Facebooku.
Svěřte nám, co Vás trápí, rádi Vám nabídneme pomocnou ruku a určitě Vám pomůžeme Vaši velikou bolest překonat.