Centrum pomoci pro nevyléčitelně nemocné, umírající a pro pozůstalé České Budějovice

Rodičům dětí zemřelých před narozením či brzy po něm

Bílé šatičky v sobě smutek tají,

v perlách se slzy ukrývají…

 

Milí rodiče,

právě prožíváte asi nejtěžší chvíle svého života – těšili jste se na děťátko, ale bohužel se stalo něco, co radost během chvíle změnilo v obrovskou bolest. Vaše miminko zemřelo.

Přestože je to pro Vás jistě teď velmi těžké, doporučujeme  vám, ze zkušeností rodičů, kteří  takovou ztrátu také prožili, provést několik důležitých kroků. Jedním z nich je fyzické rozloučení s vaším miminkem – pochovat si ho, pohladit, obejmout. Zvláště v době po propuštění z nemocnice vám také velmi může pomoci, když budete mít na vaše děťátko nějakou hmotnou památku – otisk jeho nožičky, pramínek vlásků či jeho fotografii. Možná se vám v tuto chvíli zdá, že k takovým krokům vůbec nemáte odvahu, že chcete už mít všechno co nejdříve za sebou, nechcete nic takového dělat. Přesto, prosíme, popřemýšlejte o tom. Vaše rozhodnutí se později už nedá změnit, bude však mít veliký vliv na to, jak se s úmrtím vašeho miminka budete vyrovnávat.

_vyr_186produkt-3d-otisktrojramecek

Památka na děťátko *

Nebojte se, nebudete na to sami – se všemi těmito úkony vám samozřejmě velmi rádi pomůžeme.


Neméně důležitý je ještě jeden krok, o kterém je dobré popřemýšlet – a tím je pohřbení vašeho děťátka.

Je však potřeba si uvědomit, že podle zákonů České republiky máte pouze 96 hodin na rozhodnutí, zda chcete Vaše děťátko sami nechat pohřbít (ať již s obřadem nebo bez obřadu). Po uplynutí těchto 96 hodin od oznámení úmrtí by tělíčko děťátka bylo zpopelněno v krematoriu a pochováno například ve společném neveřejném žárovém hrobě. Ale i v tomto nabízíme naši  pomoc.

I v případě, že nebudete chtít z nejrůznějších důvodů své děťátko pohřbít sami, uděláme to za Vás my a na naše náklady jej pohřbíme se vší důstojností a pietou do našeho hrobového místa, které máme právě za tímto účelem k dispozici. A později, třeba i po čase, pokud budete chtít, můžete sami navštívit místo, kde bude Vaše děťátko uloženo, zapálit mu světélko, položit kytičku. A i to Vám pak pomůže Vaši velkou bolest lépe zvládnout.

Abychom tak ale mohli učinit, potřebujeme se o Vašem zemřelém miminku včas dozvědět. Pokud jste v nemocnici, která s námi již spolupracuje, sama nás o všem uvědomí. V opačném případě nás, prosím, kontaktujte sami, abychom Vám mohli pomoci. 

Všechny tyto služby poskytujeme BEZPLATNĚ

Stačí, když se nám ozvete, abychom mohli domluvit potřebné podrobnosti.

  • na telefonní číslo 720 666 663
  • e-mailem na poradna@modrapomnenka.cz

Letáček ke stažení (pdf)…doporučujeme vytisknout oboustranně na 1 list a složit do formátu 1/3 A4

 


*(fotografie z webu http://www.otiskynozicekarucicek.cz, částečně upraveno)